IV Międzynarodowy Konkurs FUTUWAWA „Patrz na Plac”

Zobacz w 3D

Plac Powszechny

Adrian Zawiślak

Otwarta forma na kształt widowni wykonana jest z betonu, a zielona fasada budynku podpartego kolumnami na myśl przywodzi las. To zabawa formą i przestrzenią.

Budynek pomieści 4 piętra w głównej części naziemnej. W głównym filarze w środku budynku znajduje się miejsce na schody, windę oraz toalety. Pod wielkimi schodami, prowadzącymi na taras z ogrodem jest miejsce na dużą salę koncertową lub kinową, albo kilka mniejszych sal. Lekkie nachylenie sufitu i nierównoległy kształt wymuszony poprzez ukształtowanie „wzniesienia”, tworzy dobre warunki akustyczne. Łagodne nachylenie schodów posłuży do obserwacji wydarzeń na placu.

Pawilon od strony ul. Marszałkowskiej w połączeniu z MSN i TR powoduje wyciszenie placu. Między niską roślinnością w wybranych częściach schodów kaskadowo spływa woda. Tuż przy schodach znajduje się staw oraz las brzozowy. Całość ma generować dobry mikroklimat dla przebywających tam osób. Centralna część placu powinna pozostać swobodna. Fragmentaryczne oświetlenie budynku pozwoli na ciekawe rozproszenie światła. Profile na fasadzie zainstalowane z przodu utworzą skosy na kształt gałęzi, jednocześnie podtrzymujące listwy LED ze światłem skierowanym w stronę zielonej fasady.

Autor

Adrian Zawiślak

Aktor, projektant-hobbista. Wiele lat związany z szeroko pojętą sztuką performatywną, a także teatrem ulicy. Występował na festiwalach w Polsce i za granicą. Dotychczas sporządził „do szuflady” wiele projektów mebli, wnętrz oraz budynków. Wielu projektów nawet szuflada nie ujrzała. Swoje ciągle rosnące zainteresowanie architekturą i designem planuje w najbliższej przyszłości zwieńczyć studiami na wydziale architektury.