IV Międzynarodowy Konkurs FUTUWAWA „Patrz na Plac”

Zobacz w 3D

Agora Warszawska

Paweł Wołejsza

Projekt jest propozycją przestrzeni, która byłaby symbolem demokracji oraz partycypacji obywateli w tworzeniu wizji miasta, miejscem do prowadzenia otwartej debaty publicznej, organizacji spotkań i dyskusji, zdarzeń promujących idee i strategie, wykładów oraz festiwali związanych z rozwojem Warszawy.

Centralnym punktem projektowanej agory jest Trybuna Rządowa, potocznie zwana Honorową, czyli postument, z którego przedstawiciele władzy mogli pozdrawiać defilujących ludzi. Główną ideą projektu jest zmiana sposobu postrzegania i funkcjonowania Trybuny, otworzenie jej na potrzeby mieszkańców Warszawy i stworzenie warszawskiego, a może i ogólnopolskiego Hyde Parku, czyli miejsca niczym nieograniczonej wypowiedzi publicznej. Symboliczna zmiana funkcji wiąże się z transformacją ustrojową. Poprzez adaptację Trybuny (a nie jej usunięcie, jak zakłada plan miejscowy), można podkreślić jej historyczne znaczenie i prowadzić dialog z przeszłością.

Dach pozwala na debatę publiczną bez względu na pogodę. Jego forma przepuszcza na posadzkę światło skupione i rozproszone. To gra świateł oraz cienie ludzi zgromadzonych na placu tworzą jego posadzkę. Dach projektowany jako stały element zagospodarowania placu wpisuje się w istniejący miejscowy plan sporządzony dla Placu Defilad.

Autor

Paweł Wołejsza

Ur. 1990. Architekt i urbanista. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w pracowniach CENTRALA, BD Architekci. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2016), stypendia wyjazdowe do University of Detroit Mercy SoA (2013) oraz Stanford University School of Engineering (2014). Opiekun i konsultant multidyscyplinarnej grupy projektowej AEC Global Teamwork PBL LAB na Stanford University (2015). Prowadzący warsztaty projektowe dla dzieci – Towarzystwo w Przestrzeni. Współautor wielu projektów ingerujących w przestrzeń Warszawy – Brama Mokotowa i plan rozwoju historycznego kampusu SGH – 1 nagroda (2014), Changing the face Rotunda Warsaw (2013) – wyróżnienie. Laureat drugiej nagrody ex-aequo w konkursie na Szkołę Muzyczną w Poznaniu (2015) oraz wyróżnienia w konkursie studenckim na projekt domu jednorodzinnego z charakterem. Twórca koncepcji symbolicznej transformacji Placu Defilad w warszawską Agorę.

Założyciel i prowadzący fanpage Trybuna warszawska (od 2014). Intrygują go zmiany w przestrzeni miejskiej, zarówno jako architekta, jak i warszawiaka.