IV Międzynarodowy Konkurs FUTUWAWA „Patrz na Plac”

Zobacz w 3D

BazaOaza

Kwiatuchi, Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci), Joanna Skórzyńska, Julia Skórzyńska-Ślusarek

BazaOaza” to połączenie hotelu dla kwiatów z miejscem odpoczynku. Jest to roślinny obiekt, rzeźba społeczna, która swym pojawieniem się w konkretnej przestrzeni ma ją uwspólnotowić oraz zachęcić do relaksu z widokiem na kwiaty. Projekt nakłania do nawiązywania kontaktów z innymi, którzy mają podobne problemy, gdyż każdy korzystający z usług „BazyOazy” musi przynieść i odebrać kwiaty osobiście.

„BazaOaza” będzie służyć jako miejsce odpoczynku dla mieszkańców i podróżujących – stąd rozmieszczenie wokół pawilonu drewnianych ław. Jej lekka konstrukcja i użyte materiały mają stanowić przeciwwagę dla królujących dookoła kamienia i betonu. Zieleń umieszczonych w środku roślin pomoże w rozproszeniu dominującej na placu szarości. Oświetlenie pawilonu w nocy stwarzać będzie poczucie bezpieczeństwa i przytulności.

Ponadto „BazaOaza” będzie zbierała informacje na temat tego, z jakich dzielnic Warszawy pochodzą dostarczone do hostelu rośliny, aby następnie stworzyć wciąż uzupełnianą i aktualizowaną „kwiatową mapę Warszawy”.

Projekt powstał z myślą o współczesnych mieszkańcach dużych miast. Znacznie łatwiej teraz zawiązać bliską „relację sąsiedzką” wykorzystując serwis społecznościowy, niż z sąsiadami zza ściany. Mieszkańcy miast, funkcjonujący na co dzień w betonowej dżungli, próbują podtrzymać związki z naturą hodując w swych domach najróżniejsze rośliny. Co jednak uczynić z roślinami w sytuacji, gdy dana osoba planuje dłuższy wyjazd? Kiedyś kwiatki oddawało się pod opiekę sąsiadce, dzisiaj ten problem pomoże rozwiązać „BazaOaza”.

Autor

Kwiatuchi, Przemek Kaczkowski (STOPROCENT Architekci), Joanna Skórzyńska, Julia Skórzyńska-Ślusarek

Kwiatuchi – duet artystyczny specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej. Kładziemy nacisk na współpracę, partycypację, ponowne przetwarzanie, jak i działania efemeryczne.

Przemek Kaczkowski – ur. w 1977 r. Absolwent Wydziału Architektury we Wrocławiu. Praktykę zawodową zdobywał pracując w Polsce i za granicą. Jest współautorem wielu projektów w bardzo różnej skali: od Ławki Pętelki pod PKiN, przez wnętrza na Lotnisku Chopina, po stadion „Cracovii“ w Krakowie. Od 2012 roku prowadzi z Magdaleną Morelewską własną firmę STOPROCENT Architekci s.c.

Joanna Skórzyńska – ur. w 1982 roku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach pracowała głównie nad pracami konkursowymi (zdobywając m.in. I nagrodę już wybudowanego stadionu „Cracovii“ w Krakowie) oraz m.in. przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pracowni architekta Christiana Kereza w Zurychu, a także przy budowie apartamentowca „Złota 44“ w Warszawie. Od 2013 r. jest członkiem polskiej Izby Architektów.

Julia Skórzyńska-Ślusarek – socjolożka, ur. w 1979 roku, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. Interesuje się socjologią miasta, problemem zawłaszczania, ograniczania i kontrolowania przestrzeni publicznej. Autorka badań nad monitoringiem przestrzeni miejskiej.